Ці дні я намагався розібратися в ситуації, що сталося біля Чорноморської бухти, бо коли відбулося усвідомлення того, що сталося, я зрозумів, що вчорашній світ уже ніколи не буде колишнім

Україна змінила світові засади морського бою сьогоднішнього дня, передає DROBRO.

Автор: Serg Marco

Але давайте по черзі.

Вночі (або швидше рано-вранці) 29 жовтня 2022 року кілька навідних плавальних апаратів атакували кораблі Чорноморського флоту. Судячи з даних, що є в інеті, а так само по роботі ППО, яка є на кадрах, атака надводних дронів була поєднана з атакою БПЛА, що мабуть були боєприпасами, що барражують. Атаку на кораблі було здійснено як усередині бухти, так і зовні. За попередніми даними, виведено з ладу флагман Чорноморського флоту (вже другий за рахунком), а також кілька інших кораблів, серед яких називають ракетні катери, тральщик і БДК. Ну і звичайно, Росія максимально обмежує інформацію навколо цієї події, як було з «Москвою». “Яка Москва, підбита Москва?, це все брехня і підступи бандерівців, там невелику пожежу від недопалка і мічман ногу підвернув, все гаразд з Москвою”. А ми спробуємо розібратися, що це було.

Отже, чим атакували Чорноморський флот. Якщо про перероблені Mugen PRO написано досить і їх методика застосування ясна (залетіти на висоті нижче, спікувати на ціль товщі) то по надводних не так все очевидно. А вони дуже цікаві.

Український дрон може проходити відстань близько 1000-1200 км та має ударну частину вагою 75 кг – заявили в РФ. Звідки такі дані точні? Чому 75, а не 50? А тому, що ці безпілотники вже потрапляли до рук росіян у вересні ще. Так, у вересні росіяни знайшли прибитий до берега український безпілотник і навіть виклали його фото. Це, мабуть, був безпілотник, який вийшов з ладу під час тестових запливів і який не мав БЧ, мабуть тому й не самопідірвався.

Судячи з фото – ми маємо надводний дрон, оснащений водометним двигуном, бойовою частиною близько 75 кг (тут повіримо російським, вони мабуть вивчили відсік для БЧ), який оснащений стійким зв’язком і позиціонуванням, а також тепловізійною та денною камерою управління. Ну і судячи з некамуфльованих цивільних камер – це все ж таки тестовий дрон з тестовими камерами.

Дрон малопомітний завдяки своїм габаритам і мабуть погано видно в осінньому морі за хвилями, відмова від використання гвинта у бік водометного двигуна обмежують ехолоти кораблів, розраховані на класичні торпеди з гвинтами. Дрон явно має високу маневреність, на що мене наштовхнув перегляд (неодноразовий) відео що викладено в інтернеті. Там колись дрон маневруючи і полюючи за кораблем за бухтою (судячи з усього це і був Макаров) пролетів повз катер змусивши звідти пострибувати матросів. Там чітко видно, що пілот направив дрон на катер, а потім перед самим катером різко відвернув ліворуч. Як акула скидає з морди рибу, що не варта стати її сніданком. Але пілот був упевнений у маневрі, тому таку «лякало» здійснив у бойовій ситуації, і судячи з подальших уривків відео – далі пішов полювати за Макаровим. Ніякий пілот керуючи поганокерованим дроном такий би фігнею не страждав.

Поїхали далі. Чорноморський флот, як пояснили мені моряки, захищений у Чорноморській бухті дуже добре. Там і станції РЕБ, і патрульні кораблі, і бонові загородження, і звичайні пости зі стрілецькою зброєю на пірсах, камери, тепловізори – загалом спробуй проскочити. Але, судячи з відео в телеграм-каналах, перші удари сталися саме вночі в бухті. Окремо варто помітити кадри з відео на камері, де тепловізор демонстративно показують кораблі, що стоять біля причалів. І явно з військовими контурами. Тобто дрони не просто зайшли в порт, вони ще пересувалися портом на невеликій швидкості, намагаючись знайти пріоритетні цілі та їх ідентифікувати. Тобто, їх можливості допускають приховане проникнення та ідентифікацію пріоритетних цілей. Як такий дрон зміг проникнути в такий об’єкт, що охороняється? Я не знаю. У мене є припущення, що зазначений дрон може (можливо ненадовго) пірнати під воду і проходити невелику відстань під водою, що дозволяє йому непомітним проходити місця, де охороняється верхня кромка води. Ну або росіяни просто спали коли через браму, що охороняється, відкрито запливли кілька надводних дронів і розпливлися по бухті шукати цілі помажорніше. Але як би я не вважав російських дегенератами – тут навіть мені здається, що все не так просто. Ну не могли вони настільки пропустити спалах, зважаючи на те, що про наявність подібних дронів вони були в курсі. Та й що там, бон закрив, пости на вхід поставив, поряд катер – ось тобі вже ніхто й не пропливе. Але все ж таки пропливли. Або на вході всі там були під такою синькою, що пропустили під носом кілька маломірних суден. Що я все ж таки вважаю малоймовірним.

Підриви у бухті почалися близько 4 години ночі. Водночас, судячи з викладеного відео, частину цілей ідентифіковано вночі тепловізором у бухті, а бій перед бухтою був уже на світанку. Можна припустити, що атака безпілотників тривала близько трьох годин. Тобто три години українські літаючі та надводні безпілотники мали в усі дірки Чорноморський флот. Так само з камер на безпілотниках видно, що стандартні засоби поразки погано працюють проти юркой, малопомітної мети. Один безпілотник мабуть був знищений за допомогою вертольота і корабля, але вдень, і мабуть це вже був кінець акції, так як був світанок, більшість дронів вже вибухнула, знайшовши цілі ще вночі. Підсумуємо. Близько десятка українських надводних дронів припливли до Чорноморської бухти. Частина з них пропливла в бухту і розбрелася шукати цілі. Судячи з повідомлень – цілі були обрані жирні. Там і БДК, і є інформація щодо пошкодження ще одного ракетного фрегата – Єссена (він до речі наступний був на черзі щоб стати флагманом Чорноморського флоту, але як бачимо бути флагманом ЧС – погана прикмета), і ракетний катер якийсь, і тральщик. Про тральщик до речі незрозуміло, чого він став метою, хоча можливо він був пошкоджений при підриві іншого корабля, може, поряд просто знаходився. У що власне віриться, оскільки на камерах явно видно обводи військових кораблів у тепловізорі, пілоти водять носом вправо-ліворуч демонструючи пристань, у якої стоять військові кораблі. Так як це відбувається явно вночі, і по безпілотникам судячи з відео ще не стріляють – то немає причин, щоб їм могли перешкодити підійди до кораблів на відео ближче та ініціювати заряд. Чому не видно підриву? Думаю, тому що судячи з кута зору камери, при підході до корабля впритул борт корабля закриває весь огляд і там незрозуміло крім пілота куди воно підходить і що взагалі відбувається. Тому цей шматок відео вирізали. Проте відео підривів у бухті нам надали самі севастопольці. І вибухи за їхніми словами були… гучні. Після чого до бухти підійшов (мабуть відбивати атаку безпілотників, все ж таки Макаров – дуже сучасний і величезний вибір озброєння під всі завдання) флагман, ракетний фрегат «Адмірал Макаров», де був атакований одним або декількома надводними і літальними дронами, внаслідок чого був підбитий, хоч і не потоплений, але оскільки це все вже відбувалося вдень – деякі надводні безпілотники, що беруть участь в атаці, були знищені з «Макарова» і вертольотів.

Результат.

Я досі здивований, але Україна змінила розклад на полі сучасного морського бою. Так, моя Україна, не сама в технічному плані розвинена країна зробила те, що було просто, сучасно та елегантно. Я сам дуже багато спілкуюся у сфері БПЛА, але про створення таких дронів не чув взагалі. Так, після викладених відео зрозуміло, що це проект СБУ та ГШ, вони прямо про себе заявили наприкінці відео. Просто зайшли в саму бухту флоту РФ, що охороняється, увалили кілька кораблів, а наступного дня зламавши Кримське мовлення виклали кадри з операції під демонстрацією «Так, це ми! І що ви зробите сучари? Це тільки початок”.

Але раніше про цей проект скрізь була тиша. І навіть новина про виловлений безпілотник не сколихнула інфопростір. Україна протягом дуже короткого часу, припускаю, що за допомогою союзників, змогла розробити, випробувати та реалізувати дрон, аналогів якому немає у світі. Навіть новітня, американська засекречена Mantas не виглядає переконливо, дивлячись на можливості українського дрона.

Американський Mantas T-12. 180 км ходу, 60 км/год максималка, 63 кг – бойова частина

Дрон, який може нести на своєму борту 75 кг бойової частини подолати близько 1000 км відстані, може непомітно переміщатися по акваторії з ехолокаційними буями, проходити непомітно входи марин, що охороняються, стійкий до РЕБ, як до корабельних, так і стаціонарних (а як мені сказали потужність стаціонарних РЕБів що знаходяться біля ЧС просто величезна), бути досить юрким і керованим щоб полювати за кораблями які можуть розвивати швидкість близько 50 км/год на воді, і при цьому успішно виконувати завдання, в яких такі нетривіальні цілі як флагман Чорноморського флоту. Використання цього дрону разом з боражі, що барражує, що літає над кромкою води, та ще й вночі – сильно ускладнює шанси корабля відбити атаку. Вчора Україна продемонструвала всьому світу, що боротися і успішно можна навіть з величезним флотом. І навіть на її території. Вона показала, як флот раптом із грізної сили перетворюється на просто дорогий баласт, купу заліза з людьми, що боятиметься вийти з бухти, бо там у морі, в темряві на них чекатимуть українські дистанційно керовані акули. Якщо навіть «Макаров» вийшов із цього бою пошарпаним – то решті кораблів що робити? Вони не мають такого озброєння та можливостей. Чи виживе звичайний російський катер середнього ступеня амортизації напад трьох таких надводних дронів і трьох боєприпасів, що барражують, що атакуватимуть його разом і з темряви? Питання явно не користь катера, та й думаю у російських моряків немає бажання це перевіряти. Так, зараз Росія почне заявляти, що зерновій угоді хана і вона знову перекриє Чорне море. Але дозвольте спитати – а чим ви його перекриєте? У вас там багато кораблів з капітанами, що мають адамантієвий анус, що взимку готові патрулювати Чорне море у відриві від основних сил? Наразі був напад десятка навідних безпілотників, а що коли це буде двадцять? Тридцять? Ви млинець не змогли швидко та гарантовано вразити безпілотники перед входом до Севастопольської бухти, у відкритому морі які у вас шанси? І це ми ще мовчимо про те, що разом з дроном у борт може залетіти і Нептун, який цілком може бути частиною комплексного рішення щодо знищення кораблів.

Україна назавжди змінила принцип морського бою. Не Америка, не якась інша високотехнологічна країна НАТО. А Україно. Розробила, забезпечила необхідну секретність проекту, і незважаючи на те, що інформація про ТТХ безпілотника все ж таки дісталася росіянам – проникла в Севастопольську бухту і атакувала кораблі Чорноморського флоту, віддавши пріоритет ракетоносцям, які Калібрами обстрілювали мирні міста. Україна. Наша країна. Перевернула звичний світ із броньованими мастодонтами на воді. 9 років тому Росія аннексувала Крим, щоб мати власну базу для Чорноморського флоту. Через дев’ять років Україна зробила Чорноморський флот марним. Ось вам і дзеркальна відповідь.

Ну а закінчити цю статтю я хочу словами з одного експертного російського сайту, який висловив свою думку про українські надводні дрони.

«Все це, повторимося, дуже серйозно і не може не напружувати, потішило лише те, що американці з-поміж фанатів бандерівської армії роздмухують новину про дивовижні укро-інженери, які за інтелектом не поступаються бойовикам-хуситам з Ємену. Тобто намагаються з усього, що мають під рукою, зробити далекобійний боєприпас. І справді, на самостійних форумах постійно йде обговорення того, як із невеликих плавзасобів, таких як невеликі моторки, зробити протикорабельні самоврядні боєприпаси.

Пацани, як тепер думка про наших інженерів? Вже не смішно? Що з …балом, руzня?

Від admin