Моріс Подолофф виявився грамотним керівником

Напіврозвалена арена у Нью-Хейвені допомогла вихідцеві з України Морісу Подолофф стати першим президентом нової баскетбольної ліги Америки

Як інформує DroBro, баскетбольна ліга Америки невдовзі перетворилася на НБА, а дебютний чемпіонат виграла команда колишнього киянина Ісадора Готліба.

До 130-річчя народження баскетболу DROBRO згадує, як двоє українців стояли біля витоків найсильнішої баскетбольної ліги світу.

Едді Готліб та Моріс Подолофф перетворили НБА на найпопулярнішу лігу світу

Приз найціннішому гравцю сезону в НБА досі називається “Моріс Подолофф трофі” – на честь одного із засновників ліги та її президента. За офіційними даними, Моріс Подолофф народився у єврейській родині в сьогоднішньому Кропивницькому.

“Я народився або 18, або 31 серпня 1890 десь в Україні. Гадаю, це було неподалік Одеси”, – говорив сам Подолофф.

Дитиною Моріс разом із сім’єю перебрався до США, де спочатку іммігрантам було дуже непросто. Але після переїзду з Нью-Йорка до Нью-Хейвена, Коннектикут, Подолофф-старший налагодив успішну торгівлю, продаючи все підряд від масла до вугілля. А потім відкрив власну справу, пов’язану з нерухомістю, і зумів оплатити навчання Моріса в Єльському університеті.

Глава НБА Педолофф (у центрі у нижнбому ряду) та президенти клубів Ліги

Здобувши юридичну освіту, Моріс приєднався до сімейного бізнесу “Подолофф та сини. Нерухоме майно та страхування”. Незабаром у їх власності було 22 будівлі, серед яких ковзанка у Нью-Хейвені, яку відкрили у 1914 році, але в 1924-му арена згоріла, і сім’я Подолофф викупила будівлю за низькою ціною.

Напівзруйнована арена була обладнана технікою для виробництва та збереження льоду. І за три роки у новому сучасному спорткомплексі на 4000 місць можна було проводити змагання. Тому, маючи базу, брати Подолофф створили у 1927 році свою хокейну команду “Нью-Хейвен Іглз” як чартерний член Канадсько-американської хокейної ліги.

Моріс Подолофф виявився грамотним керівником

Клуб став настільки успішним, що Морісу запропонували посаду президента Американської хокейної ліги, яка згодом перетворилася на НХЛ. У той же час Подолофф шукав можливість з максимальною вигодою використати ковзанку і в теплу пору року і звернув увагу на баскетбол.

Подолофф так успішно керував АХЛ, забезпечивши її стабільність навіть у важкі воєнні роки, що саме йому у 1946 році запропонували очолити тільки-но створену Баскетбольну асоціацію Америки (БАА), пообіцявши оклад у 8000–9000 доларів на рік. Виходець з України став першою людиною, яка очолювала одночасно дві професійні ліги.

Моріс Подолофф з баскетболістами

У 1947 році Подолофф запровадив університетський драфт, а у 1949-му домовився про злиття БАА та Національної баскетбольної ліги у Національну баскетбольну асоціацію – НБА. І надалі зробив ще чимало кроків на шляху розвитку та популяризації ліги, хоча сам не вмів грати ані у баскетбол, ані у хокей.

Моріс Подолофф вручає приз найкращого гравцю Бобу Коузі з "Бостон Селтікс"

“Я не був спортсменом, я був бізнесменом. Я просто виконував роботу, яку мені доручили”, – якось зізнався Подолофф, який при зростанні 157 см виглядав зовсім маленьким на тлі баскетболістів-велетнів, але це його не бентежило.

У 1954 Моріс ввів правило 24 секунд, яке розробив власник клубу “Сіракьюз Нешнлз” Ден Бьязон. Це дозволило підвищити темп гри та її видовищність. Взявши курс на популяризацію баскетболу, 1954 року Подолофф підписав перший телевізійний контракт. Також за час президентства розширив лігу з 11 до 17 команд, розбивши їх на 3 дивізіони.

Завдяки Подолоффу у 1951 році в НБА з’явилося і головне шоу сезону – Матч усіх зірок, який збирає найпопулярніших гравців ліги. Водночас Моріс не терпів нечесної гри. Наприклад, він довічно усунув двох гравців “Індіанаполіс Олімпіанс” Ральфа Бірда та Алекса Грозу за договірні матчі.

Моріс Подолофф робить заяву репортерам

Моріс Подолофф залишив посаду президента НБА у 1963 році, залишивши своїм спадкоємцям процвітаючу імперію. І за свої досягнення у 1974 році був внесений до Зали слави баскетболу. З життя Подолофф пішов у листопаді 1985-го у віці 95 років, залишивши по собі не лише спортивну спадщину, а й трьох дітей, вісмох онуків та 13 правнуків.

Ще один вихідець з України, який приклав руку до становлення професійного баскетболу в Америці, Едвард Готліб на прізвисько “Могул”. Ісадор Готліб народився у 1898 році у Києві, але також переїхав разом із сім’єю до США та осів у Філадельфії, де здобув освіту та почав грати у баскетбол.

Ісадор Готліб знав як створити чемпыонську команду

У 1917 Едвард почав кар’єру професійного гравця, яку поєднував з посадою тренера. А коли у 1946-му створили Баскетбольну асоціацію Америки на чолі з Подолофф, першим чемпіоном ліги стала “Філадельфія Уорріорз”, тренером і співвласником якої був Готліб.

У 1952-му Едвард став одноосібним власником “Уорріорз”, викупивши решту частки за 25 00 доларів. І ще кілька років продовжував тренувати команду. Але вже лише як власник став чемпіоном НБА у 1956 році. Йому навіть вдалося заманити до команди “містера 100 очок за матч” Вілта Чемберлена. І 1962 року Готліб продав клуб за рекордні 850 тисяч доларів.

Ісадор Готліб знав як створити чемпыонську команду

Після продажу “Уорріорз” переїхали до Сан-Франциско, але Готліб ще два роки залишався генеральним менеджером команди. Крім роботи в клубі Едвард 25 років був головою комітету НБА з правил та складав календар матчів спочатку БАА, а потім і НБА. Ще за життя Готліба включили до Залу слави та його ім’ям названо приз кращому новачкові сезону в НБА.

Ісадор Готліб та "Філадельфія" з чемпіонським кубком НБА

Від admin