Україна матиме право скликати засідання ради та звернутися за допомогою, яку потім мають надати окремі члени Альянсу

Західні лідери запропонують Україні, поки та не може вступити до НАТО, модель безпеки, схожа на ту, що існує в Ізраїлі, пише The Wall Street Journal із посиланням на чиновників. Така модель полегшить передачу зброї та передових технологій Києву та стане кроком на шляху до майбутнього членства України в НАТО, передає DROBRO.

Про підготовку такого плану в інтерв’ю The Wall Street Journal сказав президент Польщі Анджей Дуда: “Дискусія з цього питання триває зараз”. За словами західних чиновників, знайомих із переговорами, така угода про безпеку буде пов’язана з процесом просування України до майбутнього членства в НАТО, але не зробить Альянс стороною у конфлікті з росією. За словами західних чиновників, угода з Україною на ізраїльський зразок може змінити перебіг нинішнього конфлікту з росією.

Співробітник Білого дому сказав, що обговорення ізраїльської моделі допоможе вирішити основні питання безпеки України. Співрозмовник газети визнав, що Україна не набуде членства в НАТО найближчим часом. “Росія має зрозуміти сьогодні, що Україна отримала гарантії безпеки і що вони не закінчаться з часом або через втому Заходу”, – сказав Дуда, наголосивши, що договір не буде пов’язаний з будь-яким мирним процесом або переговорами між Києвом і Москвою.

Концепцію ізраїльської моделі для України було вперше розроблено у вересні минулого року Андрієм Єрмаком, головою Офісу президента України, та Андерсом Фог Расмуссеном, колишнім главою НАТО, заявили джерела, знайомі з розробкою угоди. США виступатимуть головним гарантом заходів безпеки для України, сказав Фабріс Потьє, колишній глава політики НАТО та помічник Расмуссена.

Співрозмовники WSJ сказали, що сторони договору про гарантії безпеки включатимуть США, Велику Британію, Німеччину та Францію. Джерела газети заявили, що європейські лідери, зокрема лідери Німеччини та Франції, в принципі згодні з планом. “Договір має бути досить обов’язковим, щоб бути заслуговуючим на довіру, інакше росія не сприйматиме його всерйоз і угода не зможе зупинити їх і запобігти ще одній війні”, — сказав Потьє.

Очікується, що угода про безпеку, засновану на пропозиції, відомій як “Київський договір” з безпеки, буде підписана після саміту НАТО, який у липні пройде у Вільнюсі, повідомили WSJ чиновники, знайомі з переговорами. У саміті має взяти участь і Володимир Зеленський, на ньому очікується створення “Ради НАТО — Україна”, заявили кілька співрозмовників WSJ. За словами чиновників, Україна матиме право скликати засідання ради і звернутися за допомогою, яку потім мають надати окремі члени Альянсу.

Ізраїль не входить до НАТО, і члени Альянсу, у тому числі США, не зобов’язані у разі війни приходити на допомогу країні. Протягом десятиліть Ізраїль підтримував особливі відносини зі США, залишаючись найнадійнішим партнером Вашингтона на Близькому Сході, а також найбільшим отримувачем іноземної допомоги США з часів Другої світової війни. Допомога США Ізраїлю зараз регламентується угодами на десять років, останнє з них зобов’язує Вашингтон надати військову допомогу у розмірі 38 мільярдів доларів у період з 2019 по 2028 роки.

Від admin