Наприкінці 2023 року дослідницька компанія Gradus Research провела дев’яту хвилю опитування у межах проєкту «Градус суспільства під час війни»

Було досліджено 4 теми: рівень працевлаштування українців, яким вони бачать терміни відновлення України, якою мовою спілкуються в побуті і які емоції відчувають найбільше останнім часом.

Рівень працевлаштованості українців зріс майже втричі від початку повномасштабного вторгнення.

 

Відсоток працевлаштованих серед опитаних українців, які працюють повний або частковий робочий день, наразі складає 62%, у порівнянні з 24% у березні 2022 року. Непрацевлаштованими залишаються 28% респондентів, і 8% — мають роботу, але не працюють. В березні 2022 року непрацевлаштованими було 33%, і 38% – мали роботу, але не працювали.

Водночас збільшилася кількість опитаних, які отримують заробітну плату і впевнені, що будуть отримувати її в майбутньому — їх частка вперше від початку війни становить більш ніж половина (55%), тоді як у березні 2022 року вона складала 21%.

Для відновлення повсякденного життя у населених пунктах після війни потрібно понад п’ять років — так вважають більше третини респондентів.

 

12% респондентів під час проведення останньої хвилі дослідження відповіло, що потрібно до року часу, щоб відновилось нормальне життя в населених пунктах. 1-2 роки відновлення прогнозує 11% опитаних, до 5 років – 19%, понад 5 років – 37%.

Українці все більше спілкуються українською мовою у побуті.

Наразі частка опитаних українців, що спілкуються в побуті українською мовою, складає 65%. Для порівняння: у квітні 2022 року державною мовою в побуті спілкувалися близько половини респондентів (53%), а вже за рік (квітень 2023) їх кількість збільшилася до 61%.

Відсоток людей, які розмовляють російською мовою в побуті зменшився в порівнянні з 2022 роком. У кінці 2023 року – 33% українців продовжують спілкуватися російською, в квітні 2022 року показник сягав – 46%.

Понад 50% українців все більше відчувають втому.

 

Більшість респондентів (55%) зазначають, що у їх житті останнім часом переважає втома — під час попередньої хвилі опитування у квітні 2023 року такий стан декларували 50% опитаних.

Серед інших найбільш поширених станів опитаних переважають напруженість (43%), роздратування (32%), безсилля (31%), розчарування (29%), обережність (28%), страх (28%) та гнів (25%).

«Результати останньої хвилі дослідження продемонстрували, що українці все більше відчувають втому та безсилля через невизначеність і мінливість війни. Але попри таке емоційне напруження, вони активно повертаються до роботи й будують плани на майбутнє. До того ж, українці все більше спілкуються українською в побуті, що свідчить про посилення національної свідомості й згуртованості», — зазначила Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Від admin