Сьогодні, 2 червня, під час переговорів у Стамбулі російська делегація передала Україні свій обіцяний “мирний меморандум”
Кремль цим документом потребує капітуляції України. Текст меморандуму доступний на Telegram-каналі DroBro24.
Документ, який, за попередніми обіцянками російського диктатора Володимира Путіна Дональду Трампу, мав стати “розсудливим” і відкрити шлях до миру, насправді виявився набором максималістських вимог, рівнозначних повній капітуляції України. Це свідчить про небажання Кремля припиняти агресивну війну та її націленість на подальше продовження бойових дій.
Так званий “Меморандум щодо врегулювання української кризи” містить такі вимоги до України.
Визнання окупації
Росія вимагає міжнародно-правового включення до свого складу Криму, а також окупованих частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Це фактично означає визнання анексії українських територій та є ключовою вимогою, яка суперечить усім нормам міжнародного права.
Нейтралітет та демілітаризація
Москва наполягає на “нейтралітеті” України, який забороняє вступ до будь-яких військових союзів, розміщення іноземних збройних формувань та військової інфраструктури на своїй території. Це позбавляє Україну права на самооборону та зовнішню політику.
Відмова від міжнародних договорів
Потрібне припинення дії та відмова від укладання майбутніх міжнародних договорів, несумісних із пунктом про нейтралітет.
Без’ядерний статус
Україна має підтвердити статус без’ядерної держави, яка не володіє ядерною та іншою ЗМП (зброєю масової поразки), із забороною на прийом, транзит та розміщення на своїй території.
Обмеження ЗСУ
Встановлення граничної чисельності ЗСУ, їх озброєнь та техніки, а також “розпуск українських націоналістичних формувань”.
Русифікація
Забезпечення прав та інтересів російськомовного населення, надання російській мові статусу офіційної.
Денацифікація
Законодавча заборона “героїзації” та пропаганди нацизму та неонацизму (такий закон уже діє в Україні), а також розпуск націоналістичних організацій.
Скасування санкцій
Зняття всіх чинних та відмова від запровадження нових економічних санкцій, заборон та обмежувальних заходів між РФ та Україною.
Возз’єднання сімей
Вирішення питань, пов’язаних з возз’єднанням сімей та переміщеними особами. Щодо припинення вогню, то Росія пропонує два варіанти. Обидва, звісно, неприйнятні для України.
Варіант 1
Повний вивід Сил оборони України з окупованих Росією територій, включаючи Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області, та їхнє відведення на узгоджену відстань від “кордону” РФ.
Варіант 2 (“Пакетна пропозиція”)
Заборона на передислокацію ЗСУ, припинення мобілізації та демобілізація, припинення зарубіжних поставок озброєнь, виключення військової присутності третіх країн та участі іноземних фахівців, гарантії відмови України від диверсійної та підривної діяльності проти РФ, взаємна амністія “політв’язнів”, взаємна амністія “політв’язнів”.
Очевидно, що вимоги російського “меморандуму” – це не мирні пропозиції, а ультиматум про повну здачу України, її суверенітет та територіальну цілісність. Кремль чудово усвідомлює, що жодна з цих умов не може бути виконана законним урядом України, тим більше в умовах війни, що триває.
Це говорить про те, що Москва не має наміру припиняти бойові дії, а лише намагається створити видимість готовності до діалогу, водночас намагаючись легітимізувати свої незаконні територіальні надбання та позбавити Україну права на існування як незалежної держави. Переговори у Стамбулі у цьому контексті виглядають як майданчик для озвучення неприйнятних вимог, а не для реального пошуку мирних рішень.